Київська обсерваторія

Київська астрономічна обсерваторія по вул.Обсерваторна

Київська обсерваторія була заснована в м.Київ в 1845 році позаминулого сторіччя. Розташована по вул. Обсерваторна 3

В самому серці Києва, на Обсерваторній вулиці, розташований надзвичайний артефакт — Київська обсерваторія імені Тараса Шевченка. Це пам’ятка, яка перебуває у Попередньому Списку ЮНЕСКО (претендент на прийняття), що свідчить про її виняткову цінність.

Діючий сонячний годинник на території Київської обсерваторії

Обсерваторія була відкрита у 1845 році, і відтоді зберігся головний комплекс — Палац Науки, спроектований архітектором Олександром Беретті за планом Вікентія Беретті (його батька). Поруч з основною будівлею розташований спостережний павільйон, розташований точно на Київському меридіані — це унікальна риса, адже його координати встановив перший директор обсерваторії, майбутній ректор Університету, Василь Федоров, ще у 1845 році. У павільйоні розміщено унікальний прилад — меридіанне коло, виготовлене Репсольдом у 1870 році.

Будинок музею та київського меридіану

Сьогодні Палац Науки та спостережний павільйон перетворені на Астрономічний музей, де знаходиться, за словами в Інтернеті, близько 20 тисяч експонатів.

Експонати музею в київській обсерваторії

Астрономічна обсерваторія — це складний комплекс будівель, що охоплює площу 2,6 гектара. Тут розташовані великі телескопи, колишня професорська садиба та будинок для співробітників. У колишньому професорському будинку колись проживав Василь Федоров, а в квітні 1937 року відомого геофізика Кирила Нечипоренка звідси забрали більшовицькі репресори. У вересні того ж року його розстріляли — на це свідчить Камінь спотикання, що установлений на стіні будівлі.

Портрет Коперніка в київській обсерваторії в музею розташован на чільному місті

Діючий в тому сенсі що поруч на стіні є розклад поправок по сонячному годиннику. А так, звичайно, як сонце є то показує місцевий час. До речі в квітні він відстає від загального українського часу (літнього) на одну годину та ще з поправкою +2 хвилини.

На території київської обсерваторії знайшлось місце для сучасного невеликого телескопа

Наклон вісі годинника співпадає з наклоном земної вісі в цьому місці.

Екскурсії на території київської обсерваторії проводить один з співробітників

В цьому будинку обсерваторії розташовані астрономічний музей та зала через який проходить киїівський меридіан.

Київській меридіан проходить саме по цьому місці в київській обсерваторії

Екскурсії на території київської обсерваторії