США та їхня обережність у підтримці України під час війни

Війна в Україні та позиція США

Під час повномасштабної війни Росії проти України Сполучені Штати демонстрували надзвичайну обережність у наданні військової допомоги Києву. Попри те, що США є найбільшим донором України у сфері озброєнь, розвідки та фінансування, адміністрація Джо Байдена неодноразово стримувала можливості українських військ для проведення операцій на території Росії. Одним із найяскравіших прикладів стала операція у Курській області в серпні 2024 року, яка, за даними The New York Times, була проведена без попереднього узгодження з Вашингтоном.

Операція у Курській області та реакція США

За інформацією NYT, ще у березні 2024 року американська розвідка дізналася про плани українських військових здійснити наступальну операцію на території РФ. Представник ЦРУ в Києві попередив очільника ГУР МО Кирила Буданова, що у разі перетину кордону України з Росією будь-яке застосування американської зброї та розвідувальних даних буде неможливим. Вашингтон побоювався ескалації конфлікту, яка могла б призвести до прямого зіткнення з Москвою.

Проте на початку серпня, у період зміни американських військових керівників, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський віддав наказ про початок операції у Курській області. Україна використала частину озброєнь, переданих США для оборони Харкова, чим, за версією NYT, порушила попередні домовленості. У відповідь високопосадовці Пентагону заявили про втрату довіри до української сторони.

До речі — Маріуполь до і після окупації: місто життя, яке перетворили на військовий хаб

Політика стримування: чому Байден не підтримав рішучі дії України?

Незважаючи на очевидне порушення Росією всіх міжнародних законів та угод, Джо Байден у своїй політиці щодо України дотримувався крайньої обережності. Є кілька причин, чому Білий дім уникав радикальних кроків:

  1. Побоювання ядерного конфлікту. Адміністрація Байдена неодноразово підкреслювала, що будь-які дії, які можуть викликати ескалацію з боку Кремля, є неприйнятними.
  2. Баланс між допомогою та контролем. США постійно наголошували на тому, що підтримують Україну, але хочуть уникнути сценарію, коли західне озброєння використовується на території Росії.
  3. Вплив європейських союзників. Деякі країни ЄС, зокрема Німеччина та Франція, закликали США до більшої стриманості, щоб уникнути втягування НАТО у прямий конфлікт.
  4. Політичні ризики всередині США. Байдену доводилося зважати на думку як демократів, так і республіканців, де існували значні розбіжності щодо підтримки України.

Дилема світового порядку: чому США не бажають відновити баланс сил?

Росія, анексувавши українські території, порушила всі принципи міжнародного права, а її агресія створила прецедент для руйнування глобального порядку. Тим не менш, США виявляли обережність і не йшли на радикальні заходи для протидії Росії. Така позиція пояснюється тим, що Вашингтон, попри свою риторику про захист демократії, боїться прямої конфронтації з Москвою.

Операція в Курській області стала лакмусовим папірцем у відносинах між Києвом і Вашингтоном. Вона продемонструвала, що Україна готова діяти самостійно, не завжди зважаючи на позицію Заходу. І хоча США не припинили надання військової допомоги, ця подія ще більше загострила питання довіри між двома країнами.

Це цікаво — Українські війська залишають Курську область: тиск США чи проблеми з логістикою?

У підсумку, Сполучені Штати продовжують грати важливу роль у війні України з Росією, проте їхня політика залишається вкрай обережною. Чи зміниться ця стратегія у майбутньому, залежатиме від геополітичної ситуації та внутрішньополітичних розкладів у США.

Чи можлива була б курська операція за Трампа

За президента Дональда Трампа така операція могла б бути ще менш ймовірною. Трамп відомий своєю неоднозначною позицією щодо Росії та України, а також прагненням уникати прямої конфронтації з Москвою. Його адміністрація хоч і надавала Україні летальну зброю (зокрема, протитанкові комплекси Javelin), проте загалом була більш стриманою у військовій підтримці, ніж адміністрація Байдена.

Якщо б подібна операція, як у Курській області, планувалася за Трампа, можна припустити кілька варіантів його реакції:

  1. Різке засудження та можливе скорочення допомоги – Трамп міг би використати таку ситуацію як привід для обмеження військової підтримки Україні, особливо якщо б вона діяла без узгодження з Вашингтоном.
  2. Відсутність активної реакції – Трамп неодноразово заявляв, що не хоче, аби США «втягувалися» у війну між Росією та Україною. Тому він міг би просто не робити рішучих заяв, залишивши ситуацію на розсуд Пентагону.
  3. Спроба використати ситуацію у внутрішній політиці – Трамп міг би використати операцію як аргумент у своїй передвиборчій кампанії або переговорах із Росією, демонструючи, що США не контролюють дії України і що потрібен «новий порядок» у відносинах з Москвою.

В тему — Трамп, Путін і переговори щодо України: тактика США, вимоги Росії та доля конфлікту

У будь-якому разі, враховуючи прагнення Трампа до ізоляціоністської політики та його позицію щодо України, Вашингтон за його президентства, ймовірно, ще більш жорстко обмежував би можливості України для операцій на території РФ.