Зіткнення НАТО і Росії над Балтійським морем: польський винищувач переслідував російський Су-35 біля естонського узбережжя

Зіткнення НАТО і Росії над Балтійським морем

У небі над Балтійським морем стався новий інцидент між силами НАТО та Росією. Польський винищувач МіГ-29 у складі місії НАТО перехопив російський винищувач Су-35С, що, як стверджує Таллінн, порушив повітряний простір Естонії під час прикриття сумнозвісного танкера Jaguar, ймовірно, частини «тіньового флоту» Путіна.

Естонські сили намагалися зупинити нафтовий танкер, що йшов під прапором Габону, але підозрюється у причетності до ухилення Росією від санкцій. Британія вже ввела санкції проти цього судна, а Естонія здійснила спробу його перевірки, залучивши патрульний катер, гелікоптер та літак-спостерігач. Але Jaguar проігнорував вимоги зупинитися, і незабаром з російської сторони вилетів Су-35С, який супроводжував судно, прямуючи до російських територіальних вод.

Інцидент набув драматичного характеру, коли польський винищувач, що перебував у небі у складі повітряної поліції НАТО, переслідував російський літак над Фінською затокою. Відео із цієї події облетіло медіа.

З борту танкера пролунали образливі висловлювання на адресу естонських сил: російський голос назвав їх «клоунами». Водночас естонський військовий корабель передав по радіо:

«Це естонське військове судно Papa 6732. Ваш запит відхилено. Негайно змініть курс на 105. Кінець зв’язку».

У конфлікт також були залучені вертоліт A139 та літак M-28 Skytruck естонських сил оборони, які кружляли над судном.

В тему — перший у світі космонавт-зрадник: Росія відправила на орбіту засудженого за державну зраду

Естонські сили намагалися проникнути на нафтовий танкер Jaguar під прапором Габону, використовуючи патрульне судно та гелікоптер, а також судно спостереження.

Після інциденту Естонія викликала тимчасового повіреного у справах Росії в Таллінні Ленара Салімулліна і вручила йому ноту протесту через порушення повітряного простору. Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив, що це був «дуже серйозний і неприйнятний випадок», і закликав до «швидшого та жорсткішого» запровадження санкцій проти Росії.

Танкер тимчасово зупинився біля острова Гогланд, що знаходиться в східній частині Балтійського моря, неподалік російського берега. За даними естонських військових, судно не мало чітко встановленої національної приналежності. Командувач ВМС Естонії Іво Варк пояснив, що спроба зупинки була обґрунтована необхідністю перевірити документи судна, однак сила не застосовувалась.

Естонське судно наближається до танкера, намагаючись відхилити його праворуч.

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур заявив, що головною метою було захистити критичну інфраструктуру, і цього вдалося досягти, адже судно було витіснено з естонських до російських вод.

За даними бази Equasis, Jaguar, завдовжки 800 футів, раніше ходив під прапором Габону, але в лютому змінив ім’я на Argent та почав ходити під прапором Гвінеї-Бісау. Це вкладається у практику використання Росією так званого «тіньового флоту» — іноземних суден, які допомагають уникати санкцій на постачання нафти.

Танкер знаходився поблизу острова Найссаар, що біля Таллінна, коли ВМС Естонії зв’язалися з ним по радіо о 15:30 за Гринвічем у вівторок.

Інцидент стався на тлі повідомлень про нарощування російської військової присутності поблизу кордону з Фінляндією. Супутникові знімки свідчать про створення нових баз, авіаінфраструктури й казарм. За оцінками аналітиків, Москва може готуватися до тривалого конфлікту з Заходом. У грудні фінський урядовий звіт вже попереджав про можливі удари по країнах Балтії, Фінляндії, Норвегії та Швеції.

До речі — США та їхня обережність у підтримці України під час війни

Водночас Кремль демонструє неготовність до діалогу: Володимир Путін не з’явився на анонсованих мирних переговорах у Стамбулі, хоча український президент Володимир Зеленський раніше заявив, що готовий до особистої зустрічі. Замість Путіна до Туреччини була направлена делегація нижчого рівня, що, на думку європейських союзників України, є свідомим жестом зневаги. Зеленський же планував обговорити подальші дії з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.

У той же час в США, колишній президент Дональд Трамп, який виступає ініціатором нової дипломатії, заявив, що не здивований відсутністю Путіна на переговорах.

«Я й не очікував, що він з’явиться, якщо мене там немає», — сказав Трамп під час виступу в Катарі.

Джерела:

  • The Daily Mail
  • Izvestia
  • News-Pravda
  • Міністерство оборони Естонії
  • Equasis database
  • Iltalehti (Фінляндія)
  • Reuters